uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Zawody Kawaleryjskie z okazji rocznicy
Święta Pułkowego 8 PU
obejrzyj galerięW dniach 18-20 marca 2005 w KJ Szarża im. 8 Pułku Ułanów w Bolęcinie odbyły się Halowe Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie, zorganizowane przez rtm. kaw. harc. Mikołaja Reya o Nagrodę Przechodnią – Lancę Koła Pułkowego 8 Pułku Ułanów.
W różnych konkurencjach zmagali się ze sobą ułani noszący barwy 8 Pułku Księcia Józefa Poniatowskiego, 9 Pułku Ułanów Małopolskich i 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich. W konkurencji „przegląd” oceniano przygotowanie konia, umundurowanie i wyposażenie jeźdźców, odbył się też konkurs ujeżdżenia, skoków oraz władania szablą i strzelania z pistoletu konno (zawodnicy musieli jadąc konno trafić z pistoletu pneumatycznego do celów umieszczonych na ścianie hali).

Zwycięzcą w ogólnej klasyfikacji został ułan Paweł Brosch ze Szwadronu Niepołomickiego Koła Pułkowego 8PU, tuż za nim uplasowało się dwóch kawalerzystów z tego samego szwadronu - Grzegorz Wojtaczka oraz Andrzej Leśniak.
W „przeglądzie” najwyższą notę otrzymał Jakub Czekaj, zaś w ujeżdżeniu oraz skokach Paweł Brosch (w osiągnięciu tak dobrych wyników pewnie pomogła zasadnicza służba wojskowa, którą odbył w Szwadronie Kawalerii Wojska Polskiego). Konkurs władania szablą jako jedyny bezbłędnie ukończył Andrzej Leśniak, a w strzelaniu najskuteczniejszy był Romuald Moczydłowski.
Sędzia główny tych zawodów, Marek Gajewski, komentuje, iż przedwojenne zawody military stały się pierwowzorem dzisiejszych konkursów kawaleryjskich, a ich odrodzenie nastąpiło w latach 80tych dzięki ruchom harcerskim. Stworzono drużyny kawaleryjskie, zaś odpowiednie rodziny pułkowe nadawały prawo do noszenia barw przedwojennych pułków.

Tradycje kawaleryjskie cieszą się dziś dużym zainteresowaniem, o czym świadczy ogromna ilość stowarzyszeń, które zawiązują się w odniesieniu do tej idei. Trzeba pamiętać, że mundur nobilituje człowieka, a zatem zobowiązuje do pewnych zachowań. Prawidłowego jego noszenie, szarmanckie zachowanie wobec pań, czy też uczciwość między innymi w rywalizowaniu podczas zawodów, powinny stać się elementami codziennego zachowania. Ruch kawaleryjski jest jednak bardzo żywiołowy, stąd przez ostatnie lata wprowadzono wiele regulacji w oparciu o regulaminu i warunki techniczne wyposażenia kawalerii polskiej z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Odpowiednie kryteria dotyczące między innymi rodzaju wyposażenia były konieczne, ponieważ amatorsko produkowane kopie daleko odbiegały od oryginałów. Przykładowo wiele kontrowersji budziła lanca i aby nie było sytuacji, gdy dzierżony przez ułana oręż bardziej przypominał kij od miotły niż broń, dlatego na I Zjeździe Stowarzyszeń Kawaleryjskich w 2002 r. ustalono parametry minimalne, którym musi ona odpowiadać (długość powyżej 280cm, nie lżejsza niż 1,3 kg i musi mieć stalowy grot i tylec). Jak podkreśla Marek Gajewski, trzeba było również ustalić przepisy obowiązujące na zawodach, ponieważ jeźdźcy wkładają w to bardzo wiele pracy, serca i pieniędzy, więc należy ich uczciwie oceniać. Zaczęto też szkolić sędziów do konkursów military. Świadczy to o ogromnym zainteresowaniu sportem kawaleryjskim, gdyż ułańska fantazja nie słabnie na sile.

Marta Polaczek

[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
DAK
Jedenasty odparzony,
do taborów przydzielony.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,