uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 

87 ROCZNICA BITWY POD KOMAROWEM

Data: 2007-08-25

Miejsce: Krzywystok/Wolica Śniatycka

Uczestnicy:
Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego
Szwadron Jazdy RP im. Ziemi Zamojskiej z Zamościa
Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich
Ochotniczy Szwadron Kawalerii w barwach 7 Pułku Ułanów Lubelskich
Oddział Kawalerii w barwach 1 Pułku KOP

Przebieg wydarze:

Około godziny 7.oo w sobotę 25 sierpnia 2007 roku wyruszył Szwadron w sile 14 koni wraz z ułanami i członkami Rodziny Szwadronowej w drogę do Krzywegostoku aby na zaproszenie niezmordowanego organizatora rocznicowych obchodów bitwy komarowskiej Tomasza Dudka wziąć udział i w tegorocznych.

Około godziny 15-tej dotarliśmy do jego włości w Krzywymstoku na progu już zauroczeni i miejscem i ludźmi, którzy tak serdecznie przyjęli nas i nasze konie. Już o godzinie 17-tej konny oddział Szwadronu prowadzony przez Pułkownika ruszył nieomal bezkresnymi polami i drożynami pod wzgórze 255. Tam nastąpiła półgodzinna przerwa w czasie której w szyku ułani modlili się nad pamiątkowymi tablicami w intencji walczących tu żołnierzy WP.

To pierwsze chwile kiedy mogliśmy ujrzeć to miejsce w blasku zachodzącego słońca. Pod takie właśnie zachodzące słońce poprowadził ułanów 8 Pułku rtm. Krzeczunowicz do decydującej o losach bitwy szarży. Po powrocie do Stanicy Kawaleryjskiej Pułkownika ułanów ugościł sam Gospodarz i jego Wspaniała Rodzina przy ognisku z mnóstwem jadła. Wspaniały wieczór w świetnym towarzystwie przy gromkim śpiewie.

Nazajutrz w niedzielę o godz. 8.oo rozpoczęła się we włościach Tomasza Dudka Polowa Msza Święta w intencji kawalerzystów walczących w bitwie pod Komarowem. Niezawodnym ministrantem okazał się Bartek Litwiński. Na mszy tej pododdziały kawalerii stawiły się z szyku pieszym. Około godziny 10.oo wszystkie oddziały wyruszyły z Krzywegostoku na pola Wolicy Śniatyckiej. Pułkownik poprowadził je na wzgórze 255 o które stoczono w 1920 roku tak ciężkie, całodniowe walki. Następnie udano się pod wzgórze gdzie trwały już oficjalne uroczystości z udziałem tłumu publiczności. Po zaprezentowaniu oddziałów ich dowódcy złożyli meldunki komendantowi zgrupowania Tomaszowi Dudkowi, który następnie meldował gotowość oddziałów gospodarzowi gminy – pani Wiesławie Sieńkowskiej.

Komentatorem następnych scen był ułan Szwadronu Niepołomice Jarosław Banasik. Pierwszym akcentem kawaleryjskim była inscenizacja potyczek ułanów z kozakami. Następnie wszystkie oddziały zgromadziły się formując szyki do prezentacji szarży kawaleryjskiej. 45 ułanów i trzykonna taczanka wśród gromkich braw publiczności pokazało dynamiczną szarżę. Żółtych Ułanów prowadził ławą Jan Znamiec a tuż za nim poczet sztandarowy w składzie: Jan Słowik, Rafał Kowalski i Bartek Litwiński. Kolejnym punktem widowiska był pokaz musztry paradnej w wykonaniu Szwadronu Niepołomice. Po nim odbył się pokaz władania białą bronią, w której wzięli udział Jan Znamiec i Grzegorz Wojtaczka.

Po zakończeniu uroczystości kawalerzyści udali się z powrotem w gościnne progi stanicy Pułkownika, który oczywiście nie pozwolił nikomu oddalić się bez spożycia obiadu.

Piękne, wzruszające chwile napawające nas nieskrywaną dumą – dumą ułanów ochotników w barwach Pułku tak wsławionego w bitwie pod Komarowem.

P.S. Kilka dni po powrocie na forum wpisał się jeden z widzów widowiska, dla którego bezkonkurencyjna była nasza trzykonna taczanka. Należy się wielki podziw i uznanie dla powożącego nią po mistrzowsku Grzegorza Skrobacza.

[«] powrt

 

 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Strzelców Konnych
Z Francji swój początek wiedzie,
a wsród strzelców jest na przedzie.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,