uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
I Memoriał Andrzeja Leśniaka
obejrzyj galerię

W sobotę 23 maja 2009 roku na hipodromie Stadniny "Niepołomice" pod zamkiem w Niepołomicach I Sekcja Liniowa Oddziału Kawaleryjskiego Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego zorganizowała wewnętrzne zawody p.n. "I Memoriał Andrzeja Leśniaka". Celem zawodów była integracja środowiska szwadronowego, doskonalenie umiejętności i wyszkolenia ułanów, dobra zabawa, ale przede wszystkim uczczenie pamięci Andrzeja Leśniaka. Jednego z prekursorów kawalerii w Niepołomicach, pomysłodawcy naszego forum internetowego, niezwykłej osoby oraz wspaniałego kompana ułańskiej przygody.

Nie wszyscy do końca wierzyli, że Memoriał się uda, że uda się go zorganizować, że dopiszą uczestnicy.

W piątkowy wieczór faktycznie zawisły nad zawodami przysłowiowe "czarne chmury". Wszyscy obawiali się, że zapowiadane burze "rozgromią" całą imprezę. Na szczęście ś.p. Andrzej zadbał o dobrą pogodę. Swoją drogą musi mieć niezłe "chody".

W zawodach wystartowali por k.o. Paweł Żmudzki, uł Bartek Litwiński, uł Maciej Boruta, uł Piotr Staniszewski i uł Jakub Grudzień. Poza konkurencją w zawodach uczestniczył również rtm k.o. Jan Znamiec - dowódca Szwadronu Niepołomice. Komisja sędziowska w składzie kol. Małgorzata Rakowska, uł Grzegorz Wojtaczka i uł Zdzisław Krzyżostaniak wyłoniła, po rozegraniu czterech konkurencji z zakresu "Militari", zwycięzcę - został nim uł Bartosz Litwiński.

O godzinie 11.30 rozpoczęła się pierwsza konkurencja - ujeżdżenie. Potem konie i jeźdźcy mieli dłuższą chwilę odpoczynku - konie południowe karmienie zaś jeźdźcy poczęstunek. O ciepłą strawę dla gości i uczestników Memoriału zadbały wierne towarzyszki młodych ułanów kol Katarzyna Mędak, kol Małgorzata Rakowska i kol Anna Grudzień. Oczywiście nie mogło się obyć bez tradycyjnej, pysznej kruszonki "Mamy Szwadronowej" - kol Basi Żmudzkiej.

Następnie około godz. 14. uczestnicy stawili się na przegląd mundurowy, doskonale, bardzo dokładnie i regulaminowo przeprowadzony przez jednego z sędziów, sprawdzonego przyjaciela śp. Andrzeja - uł Zdzisława Krzyżostaniaka. Czapki z głów za profesjonalną postawę i wielkie dzięki za chęć przyjazdu, pomimo ponad dwóch setek kilometrów do przebycia.

Następną konkurencją było władanie białą bronią. Wtedy zaszczycił nas obecnością major k.o. Andrzej Kita - wracający do zdrowia po poważnej kontuzji.

W pierwszej kolejności zawodnicy przejechali tor konkursu lancy, następnie tor konkursu szabli. Ostatecznie najlepszym okazał się wspomniany już wcześniej uł Bartek Litwiński.

Miłym akcentem i jednocześnie zaskoczeniem dla widzów i uczestników zawodów były wręczane nagrody - marchewka, przysmaki i cukier dla koni. Natomiast przed ceremonią ogłoszenia wyników zawodów zebrani uczcili minutą ciszy pamięć rtm k.o. Andrzeja Leśniaka.

Udowodniliśmy, że nawet małe rzeczy potrafią cieszyć, że w tym skomercjalizowanym świecie są jeszcze ludzie dla których ważne są ideały braterstwa i przyjaźni, że można zrobić coś bezinteresownie.

Zawody nie odbyłyby się bez pomocy i wsparcia Mariusza Górniaka - twórcy naszej medialnej wizytówki, czyli strony www oraz forum internetowego. Mariusz zaprojektował i ufundował dyplomy, a jego projekt z Andrzejem Leśniakiem na Juraxie widnieje na przygotowanych okolicznościowych flot's.

Bardzo cennym jest także wsparcie finansowe udzielone I Sekcji Liniowej przez Dowódcę Szwadronu.

Wspaniałą oprawę muzyczną przygotował Wacław Telega, a komentarz do zawodów prowadzili uł Zdzisław Krzyżostaniak i uł Grzegorz Wojtaczka.

Nie byłoby tej atmosfery gdyby nie wsparcie tych członków Szwadronu, którzy postanowili zaszczycić nas swoją obecnością. Szczególne podziękowania należą się jednak całej I Sekcji Liniowej na czele z uł Grzegorzem Wojtaczką i uł Bartkiem Litwińskim. To oni byli pomysłodawcami i głównymi organizatorami imprezy.

Martwi jednak nieoczekiwana absencja w tym dniu wielu z tych, którzy wydawałoby się przybędą na pewno, a nie wyrazili nawet zainteresowania wydarzeniem, które jak obiecywaliśmy będzie odbywać się co roku ku pamięci Andrzeja Leśniaka.

Dzień zakończyliśmy wielkim ogniskiem. Miło było patrzeć w żar kojący dusze i wprawiający w zadumę. Piekliśmy kiełbaski i ziemniaki, które okazały się sporą atrakcją. Serdeczne podziękowania dla Maćka Boruty za "fuuuuuurę" drewna, bez której nie byłoby tej ciepłej atmosfery. Wieczorem pośpiewaliśmy trochę, podzieliliśmy się refleksjami z minionego dnia, pożartowaliśmy i usatysfakcjonowani rozeszliśmy się do domów.Wszyscy wyrażamy nadzieję, że takie spotkania będą odbywały się częściej i że "I Memoriał Andrzeja Leśniaka" nie będzie ostatnim - będzie dobrym początkiem dla corocznych, ba, być może nawet ogólnopolskich zawodów kawaleryjskich.Anna GrudzieńWyniki zawodów:


Lp. Zawodnik Koń Punkty Miejsce
1 Litwiński Bartosz Jurax 370 I
2 Żmudzki Paweł Wiwat 300 II
3 Grudzień Jakub Wiwat 280 III
4 Boruta Maciej Elza 266 IV
5 Staniszewski Piotr Eryk 231 V


[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Strzelców Konna ogólna
Mówią cicho między nami
strzelcy nie są ułanami.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,