uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
„Inny Komarów 2009”
obejrzyj galerię

W tym roku, jak nakazuje tradycja kawaleryjska, w ostatnie dni sierpnia br. wybraliśmy się naszym szwadronem do Komarowa, aby po raz kolejny przeżywać drugą cześć "Bitwy Warszawskiej - Cudu Nad Wisłą" czyli bitwy pod Komarowem z 1920 roku. Największej i ostatniej potyczki kawaleryjskiej jaka miała miejsce w XX wieku.

Od samego początku wszystko było inne. Sam wyjazd był dłuższy, bo już 26 sierpnia br. w środę szpica naszej formacji w składzie: rotmistrz Jan ZNAMIEC - dowódca, rotmistrz Andrzej ŻMUDZKI, porucznik Wojciech KUJAWSKI, porucznik Franciszek Paweł Żmudzki, chorąży Stanisław MISZTAL oraz ułani Maciej BORUTA, Stanisław JUCHA, Mirosław REJDYCH, Kamil RODZOS, Wacław TELEGA, stawiła się na polach komarowskich, by następnego dnia odbyć konny zwiad po okolicy i zrobić rozpoznanie terenu. Podyktowane to było tym, że w bieżącym roku przypadała również 70 rocznica wybuchu II Wojny Światowej, a tak się składa, że w pamiętnym wrześniu 1939 roku znowu w okolicach Komarowa, rozgorzały walki, w których brali udział Ułani z 8PU ks. Józefa Poniatowskiego. Dziewięciu z nich na czele z rotmistrzem Edwardem SZAWŁOWSKIM zapłaciło najwyższą cenę, cenę życia broniąc ukochanej Ojczyzny przed najeźdźcą. Są oni pochowani na cmentarzu w Czartowcu, gdzie w piątek 28 sierpnia br. w Kościele Parafialnym odbyła się uroczysta Msza św., w której zarówno w szyku pieszym jak i konnym brali czynny udział Ułani ze Szwadronu z Niepołomic, przy silnym wsparciu sekcji z Jasła, dowodzonej przez ułana Jana URBANA. Gościnnie przybyła również reprezentacja I Pułku Szwoleżerów im. Józefa Piłsudzkiego z Warszawy. Po Mszy św. miejscowa ludność na czele z kx. proboszczem, przedstawiciele Rodziny Pułkowej 8PU ks. Józefa Poniatowskiego w osobach Pani Niny KISIELEWSKIEJ i Pana Mirosława HOLEWIŃSKIEGO oraz ułani w zwartym szyku udali się na cmentarz pod mogiły poległych ułanów z 1939 roku. Tutaj po krótkiej modlitwie odczytano Apel Poległych i zostały złożone wieńce na grobach poległych ułanów.

Kolejny komarowski dzień i znowu inaczej niż co roku, bo od rana w sobotę 29 sierpnia br. odbywały się I Komarowskie Manewry, a było o co walczyć, gdyż zwycięska sekcja miała otrzymać przechodni buńczuk. Jak to przystało na prawdziwe kawaleryjskie manewry o 8.00 odprawa sekcji w pełnym rynsztunku, dowódcy otrzymują zalakowane koperty z rozkazami, mapy sztabowe okolicy, potem już tylko zaprowiantowanie i w drogę na 40 kilometrową trasę. Późnym popołudniem sekcje wracają do sztabu manewrów, ale w tym momencie jeszcze nie wiadomo, która wygrała, to będzie ogłoszone dopiero na następny dzień. Chwila wytchnienia dla jeźdźców i koni i wszyscy ułani w zwartym szyku jadą pod Kościół Parafialny do Komarowa, gdzie na pobliskim cmentarzu przy mogile poległych ułanów z bitwy 1920 roku odbywa się Apel Poległych, w którym biorą udział również władze gminy. Wieczorem na terenie gościnnego gospodarstwa rotmistrza Tomasza DUDKA, a zarazem głównego organizatora spotkań w Komarowie odbyła się kawaleryjska biesiada przy ognisku, która trwała prawie do brzasku.

"Noc huzarska, służba cesarska", zgodnie z tą maksymą w Niedzielę rano polowa Msza św., potem szybkie śniadanie i zwartym szykiem, wierzchem, udajemy się na miejsce Bitwy Komarowskiej z 1920 roku, na główne uroczystości. Tutaj oczywiście rekonstrukcja bitwy, która dla licznie zgromadzonej ludności jest żywą lekcją historii polskiej jazdy, która potrafiła odnieść spektakularne zwycięstwo nad konnicą Budionnego. Również ten dzień był wielkim świętem dla ułanów ze Stowarzyszenia "Bitwa pod Komarowem" w barwach 9 PU Małopolskich, gdyż został im wręczony sztandar pułkowy.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zostały również ogłoszone wyniki I Komarowskich Manewrów, i jak to przystało na tych co kontynuują bitne tradycje 8 PU ks. Józefa Poniatowskiego, pierwsze miejsce zajęła I Sekcja Liniowa ze Szwadronu Niepołomice, w składzie: dowódca Grzegorz WOJTACZKA oraz ułani Maciej BORUTA, Krzysztof DYK, Jakub GRUDZIEŃ, Stanisław JUCHA, Bartosz LITWIŃSKI i Mirosław REJDYCH. Ich trud został nagrodzony przechodnim buńczukiem.

Tegoroczny Komarów był też inny ze względu na ilość ułanów pod siodłem, a było ich aż stu trzydziestu czterech, w tym nas "Żółtych Ulanów" dwudziestu siedmiu, jeżeli tak dalej pójdzie, to strach pomyśleć w jakiej sile przybędą ułani w przyszłym roku na 90. rocznicę "Bitwy pod Komarowem".

Franciszek Paweł Żmudzki
Ułan z Krakowa


[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
Czy to świta, czy to dnieje,
siedemnastka zawsze wieje.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,