uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Na deszczowych Błoniach
obejrzyj galerięWiele hartu i kawaleryjskiego charakteru wykazali ułani z Niepołomic podczas występu na krakowskich Błoniach w przeddzień wymarszu uczestników marszu szlakiem I Kompanii Kadrowej. Przy siąpiącym z nieba deszczu w pełni zrealizowali przygotowany program kawaleryjski i kaskaderski, zamykając w ten sposób usta nielicznym „życzliwym”, którzy poddawali w wątpliwość możliwości naszego szwadronu.

Od 1 sierpnia br. ułani z niepołomickiego szwadronu z niepokojem śledzili wszelkie możliwe prognozy pogody na nadchodzący weekend. Niestety, wszystko wskazywało na to, że nie będą to słoneczne dni. Fakt ten ani na trochę nie zwolnił tempa przygotowań do pokazu. 30 lipca br. w Niepołomicach odbyło się zgrupowanie uczestników, na którym omówiono stan przygotowań, skład osobowy, przydział koni, stan sprzętu oraz logistykę. Następnie przez dwie godziny ćwiczono poszczególne elementy pokazu musztry pododdziału kawalerii.

5 sierpnia o godz. 7.00 do klubu „Pod żubrem” zaczęli zjeżdżać pierwsi ułani. Rozpoczęto przygotowania do załadunku koni i sprzętu. Napełniano owsiaki, pucowano siodła i ogłowia, dopieszczano mundury i broń białą. Deszcz z małymi przerwami padał od rana. Przewiezienie 22 koni wymagało dokładnego zsynchronizowania działań w czasie. O 9.15 uformowana kolumna pojazdów opuściła Niepołomice. Od momentu przybycia na Błonia towarzyszyła nam drobna mżawka, przybierająca co jakiś czas na sile. Konieczne było wkręcenie haceli. Po sprawnym siodłaniu konie przekazano luzakom, a ułani mogli z pietyzmem nałożyć mundury. Około 12.00 rozpoczęto ostatnią próbę musztry pododdziału, przyzwyczajając się do jazdy po śliskim podłożu. Niestety, „barowa” pogoda zniechęciła mieszkańców Krakowa do licznego przybycia na krakowskie Błonia. Po oficjalnym powitaniu wszystkich obecnych przez władze Krakowa mikrofon przejął ułan księcia Józefa, por. Paweł Żmudzki, który wystąpił tym razem w roli komentatora imprezy, z której to roli wywiązał się znakomicie. Komentarz bieżących wydarzeń bardzo umiejętnie przeplatał wiadomościami z historii 8 PU i polskiej kawalerii, musztry konnej pododdziału, techniki władania bronią białą, wzbogacając bezsprzecznie wiedzę na te tematy obecnych na Błoniach sympatyków kawalerii. Punktualnie o 13.00 rtm Jan Znamiec wprowadził oddział kłusem w szyku trójkowym na ogrodzony barierkami wyznaczony teren pokazu. Za dowódcą jechała trójka oficerska – mjr A. Kita, debiutujący rtm Jan Słowik (gratulujemy debiutu) i rtm A. Leśniak. Za nią poczet z proporcem na siwych śląskich ogierach, specjalnie na ten pokaz wypożyczonych ze stadniny w Klikowej. Za pocztem podążały dwie sekcje ułańskie (pierwsze trójki z lancami). Całość oddziału zamykała taczanka z ckm Maxim zaprzężona w jabłkowite siwki. Po odjechaniu pocztu i taczanki oddział wykonał pokaz musztry w stępie, w kłusie i w galopie, kończąc go króciutką, ale za to efektownie wykonaną szarżą w dwóch nawrotach, przyjętą bardzo ciepło przez żywiołowo reagującą publiczność. Po demonstracji umiejętności jazdy w szyku nastąpił pokaz władania szablą i lancą w wykonaniu zespołu: rtm J. Znamiec, uł. A. Kisiel, uł. P. Brosch, uł. G. Wojtaczka, uł. J. Banasik, uł. K. Dyk. To kawaleryjskie szaleństwo ledwo przeżyła ekipa TVP3. Ułan Kisiel zaliczył nawet jedną kamerę. Gwoździem programu jak zwykle był pokaz efektownej kaskaderki w wykonaniu ułanów: T. Bały, A. Kisiela, G. Wojtaczki i G. Ciemierza. Jak zwykle potrafili zabawić publiczność, jednocześnie prezentując mrożące krew w żyłach ewolucje, zbierając zasłużone brawa. I chociaż przemoczeni, z uśmiechem i fasonem pożegnali się z publicznością.

O godz. 16.00 znów padł rozkaz „na koń”. Uczestnicy tegorocznego marszu szlakiem Kadrówki w kolumnie marszowej ruszyli w stronę Rynku. Eskortowani przez policyjny radiowóz podążyliśmy za nimi, zbierając oklaski od coraz liczniej wylegających na ulice Krakowa jego mieszkańców. Za nami ciągnął oddział konny z Andrychowa i okolic w barwach 21 PU. Aura zaczęła być dla ułanów nieco łaskawsza. Przestało siąpić i dmuchać. Na niebie pojawiły się nieco jaśniejsze chmury. W stępie przemaszerowaliśmy przez Rynek, spotykając się z życzliwym przyjęciem zgromadzonych tam widzów. Po dojściu do Wawelu pieszy poczet przejął proporzec Stowarzyszenia i udał się z nim na mszę św. do Katedry Wawelskiej. Oddział konny oczekiwał na bulwarach wiślanych na powrót pocztu. Po wyjściu z kościoła kolumny pieszej na czele z orkiestrą wyruszyliśmy w drogę powrotną. I tak jak podczas majowych wystąpień – dźwięki orkiestry, stukot podków o granitową i asfaltową nawierzchnię, oklaski widzów, uśmiechy pięknych pań, chyba setki aparatów fotograficznych. Kiedy zatrzymaliśmy się na chwilę obok sceny przygotowanej na zbiorowe śpiewanie, zza chmur na chwilę, po raz pierwszy w tym dniu, wyjrzało słońce. Może chciało nam powiedzieć: „Chłopaki, było dobrze”.

Za nami kolejna kawaleryjska impreza w historii Królewskiego Miasta Krakowa. Kolejna impreza w wykonaniu Szwadronu Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego. I co najważniejsze – kolejna udana. Mimo deszczowej pogody „wypaliło” wszystko, co było od nas zależne. Pokaz posiadał wspaniałe zabezpieczenie logistyczne. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich ułanów, a przed wszystkim szwadronowej oficerskiej „wierchuszki”, problem zaopatrzenia w sprzęt i konie został rozwiązany. Z Klikowej przywieziono siwe ogiery dla pocztu. Taczanka z końmi dojechała z Niedźwiedzia. Dwa konie dowiózł z Bałtowa ułan Dyk, dzięki sympatii dla ułanów właściciela Parku Jurajskiego, Piotra Lichoty. Skompletowano potrzebną ilość siodeł, lanc, proporczyków, odebrano nowe mundury. Skompletowano luzaków dla wszystkich ułanów, co niezmiernie pomogło przy realizacji imprezy. Nie zawiódł nikt z uczestników. Po raz kolejny byłem dumny, że mogłem jechać wśród tak prężnej grupy kawaleryjskiej, że po raz pierwszy w życiu publicznie demonstrowałem władanie lancą. Kiedy przeglądałem nagranie video z pokazu, wykonane przez moją wspaniałą żonę, ta duma jeszcze potęgowała się. Przesuwający się w zmiennym tempie po ekranie nasz oddział, siwki pocztu proporcowego, wyrównane trójki, górujące nad głowami ułanów lance – wszystko to razem tworzyło wspaniałe widowisko. A nam, jego uczestnikom, dawało ogromne wewnętrzne poczucie dobrze spełnionego obowiązku, jaki nałożył na nas fakt otrzymania złotożółtych barw. Dlatego szef Koła Historycznego Stowarzyszenia, Mirosław Holewiński osobiście przez mikrofon złożył podziękowania po pokazie. Dlatego prezes K. Tratkiewicz przesłał wszystkim uczestnikom pokazu serdeczne podziękowania:

Będąc obserwatorem Waszego pokazu musztry paradnej oraz pokazu kaskaderskiego imitujące zachowania szwadronu kawaleryjskiego oraz poszczególnych żołnierzy w czasie walki, jestem pełen uznania dla wszystkich uczestników pokazu, szczególnie dla budzącego podziw wyszkolenia, które zaprezentowaliście na krakowskich Błoniach z okazji 91. rocznicy Czynu Legionowego w dniu 05 sierpnia 2005 roku. Niech żałują ci, których odstraszyła paskudna pogoda.

Za Zarząd Stowarzyszenia Koło Pułkowe 8
Pułku Ułanów Ks. J. Poniatowskiego
K. Tratkiewicz


Tegoroczny występ na Błoniach miał dla członków Stowarzyszenia Koła 8 PU szczególne znaczenie. Jasno i konkretnie pokazał intencje i potencjalne możliwości zrzeszonych w nim grup. Kto chce aktywnie działać, a kto żyć czasem minionym.

Można chyba śmiało powiedzieć, że „żółte ułany” tak jak kiedyś w okresie międzywojennym, tak i teraz wpisali się już w pejzaż wszystkich krakowskich uroczystości. I zróbmy wszystko, aby w przyszłym roku na Błonia wyjechał jeszcze liczniejszy oddział.

Kupą Mości Panowie!!!

ułan Jarosław Banasik
nauczyciel Gimnazjum w Pacanowie

[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
DAK
Ciężkie muszą być przeszkody,
bowiem jestem bardzo młody.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,