|
|
|
|
|
|
|
|
15 marca 2014 - Święto Pułkowe 2014 10 lat Szwadronu Niepołomice |
Tegoroczne Święto Pułkowe miało dla współczesnych ułanów księcia Józefa wymiar szczególny. To najważniejsza w skali każdego roku uroczystość dla wszystkich, którym sercom są bliskie barwy "starego złota" zbiegło się z 230. rocznicą powstania późniejszego 8 Pułku Ułanów i 10. rocznicą powołania do życia Szwadronu Niepołomice.
W rozkazie rozesłanym kilka dni wcześniej d-ca rtm. kaw. och. Jan ZNAMIEC podkreślił wagę i znaczenie obu tych jubileuszów, prosząc jednocześnie o szczególnie staranne przygotowanie się do tegorocznej uroczystości i perfekcyjne przygotowanie umundurowania garnizonowego. Około godz. 9.00 na parkingu przy ul. Krowoderskiej rozpoczęła się próba przemarszu w szyku pieszym wraz z pocztami sztandarowymi, poprowadzona przez dowódcę uroczystości por. kaw. och. Franciszka Żmudzkiego. W zwartym szyku udano się do Restauracji "Europejskiej" na tradycyjne spotkanie przy pysznej kawie. O godz. 10.30 wszyscy uczestnicy uroczystości ustawili się w szyku rozwiniętym przed Sukiennicami. Na lewym skrzydle poczty sztandarowe pod dowództwem rtm. kaw. och. Jakuba Czekaja, na czele ze sztandarem Szwadronu i proporcem Koła Pułkowego 8 PU. Potem mundurowi członkowie Szwadronu, umundurowani goście, członkowie Koła i Rodziny Pułkowej. Po złożeniu meldunku zwartą kolumną trójkową udano się do Kolegiaty Św. Anny na tradycyjną mszę św. w intencji założyciela Pułku, poległych i zmarłych ułanów oraz ich rodzin. Mszę koncelebrowali księża kapelani - Marcin ZDON, Marcin KRĘPA i ojciec Jacek SKUPIEŃ. Na koniec gromko odśpiewano "Boże coś Polskę" i udano się do bocznej nawy pod tablicę upamiętniającą poległych ułanów 8 PU. Po wyjściu z kolegiaty okazało się, że prognozy o załamaniu pogody w tym dniu jak nigdy wcześniej sprawdził się co do joty. Ta deszczowa aura przeszkodziła tylko zawodowej orkiestrze wojskowej, która odmówiła uczestnictwa w naszych uroczystościach, natomiast wszyscy pozostali, w strugach deszczu kolumną trójkową udali się równym krokiem pod Krzyż Katyński, gdzie odczytano stosowny rozkaz przypominający o zamordowanych w Starobielsku członkach kadry dowódczej Pułku, a następnie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Ze względu na deszczową aurę zrezygnowano z apelu poległych i szybkim marszem przemaszerowano na dziedziniec wawelski. O dziwo, z nieba przestało lać, więc po krótkiej przerwie kontynuowano najważniejszą część uroczystości - czyli nadanie barw pułkowych ułanom, którzy pomyślnie ukończyli okres próbny oraz przyjęcie nowych stażystów na najbliższy rok. W rozkazie specjalnym por. kaw. och. Franciszek Żmudzki przypomniał o odpowiedzialności, jaką niesie ze sobą przyjęcie złotożółtych barw i obowiązek kontynuowania chlubnych tradycji 8 PU. Następnie, jak każe tradycja, wszyscy zeszli do podziemi Katedry Wawelskiej, aby złożyć kwiaty na sarkofagu księcia Józefa Poniatowskiego i trumnie Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po ponownym wyjściu na dziedziniec wykonano pamiątkowe fotografie wszystkich uczestników uroczystości - zgodnie z przedwojennych zwyczajem - na tle muru Katedry.
Po tej części uroczystości kolumną trójkową w szyku pieszym Szwadron wraz z gośćmi udał się do Ratusza na akademię związaną z 10. rocznicą powstania Szwadronu Niepołomice. Wszystkich przybyłych na tę uroczystość powitał d-ca Jan Znamiec. Przy dźwiękach Marsza Pułkowego na salę obrad Rady Miasta Krakowa wprowadzono sztandar Szwadronu. Następnie rtm. kaw. och. Jakub Czekaj przedstawił dzieje 8 PU w zarysie, a po nim d-ca zaprezentował prezentację multimedialną o powstaniu i historii Szwadronu Niepołomice. W dalszej części akademii wręczono przyznane medale i odznaczenia. Srebrnym Krzyżem Zasługi udekorowano Jana Znamca, Andrzeja Żmudzkiego i Franciszka Żmudzkiego. Złotymi Medalami Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej odznaczono: Jakuba Czekaja i Wojciecha Kujawskiego, a Srebrnymi Medalami Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej odznaczono: Wiesława Czerwienia, Marcina Giebułtowskiego i Mariusza Godka. Kapituła Odznaki Szwadronu Niepołomice wręczyła cztery odznaki dla swoich członków, a byli to: Mariusz Godek, Tomasz Nowak, Jacek Skupień i Jakub Stelmach oraz dwie odznaki honorowe dla: Robert Galara i Paweł Więć.
Podczas akademii zostały również uhonorowane złotymi monogramami Panie, które angażują się i czynnie pomagają w działaniu Szwadronu, a cztery z nich: Marzena Antończyk-Znamiec, Elżbieta Kozłowska, Wanda Peliwo i Barbara Żmudzka, które nieprzerwanie od 10 lat wspierają pracę Szwadronu otrzymały z rąk Dowódcy złote broszki. Wręczono również gościom honorowym specjalnie wybite na tą okazję pamiątkowe medale 10-lecia Szwadronu Niepołomice i dyplomy.
Oficjalna akademia dobiegła końca kilka minut po 16.00, a wszyscy zebrani zostali zaproszeni na kawaleryjski obiad do Zabierzowa Bocheńskiego, który był przygotowany przez tamtejsze koło gospodyń. I jak to bywa już podczas nie formalnego spotkania, fantazja kawalerzystów sprawiła, że ten obiad przeciągnął się prawie do śniadania, ale nikt z bawiących się nie narzekał na zmęczenie czy brak dobrej zabawy.
Opracował: ułan Jarosław Banasik
Święto Pułkowe 8. Pułku Ułanów. 15 marca 2014. Foto: Wiesław Majka
|
[«] powrót |
[»] zobacz galerię zdjęć |
|
|
|
|
|
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
|