uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Odszedł por. Michał Wołejko (1916 – 2005)
obejrzyj galerię31 maja 2005 roku odszedł w szeregi Błękitnego Szwadronu por. Michał Wołejko, kombatant 8 Pułku Ułanów ks Józefa Poniatowskiego, uczestnik kampanii wrześniowej 1939.

„Śpij kolego w ciemnym grobie …”

Michał Wołejko urodził się dnia 6 lutego 1916 r. w Gierwiatach – kresy Wileńskie woj. Wilno – Troki. Po ukończeniu 21 roku życia został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w 8 Pułku Ułanów ks, Józefa Poniatowskiego w Krakowie. Do przysięgi był w 3 szwadronie w Kobierzynie, następnie w 1 szwadronie szkolnym Rakowice oraz w Zakrzówku, skąd wyruszył na front. W sierpniu 1938 r. podczas załadunku koni do wagonów na ćwiczeniach złamał nogę. Po ukończeniu służby wojskowej nie został zwolniony, lecz 25 sierpnia, w stopniu kaprala wyruszył z pułkiem na wyznaczone pozycje w Koszęcinie. Dnia 1 września 1939 r. wybuchła II wojna światowa i pułk wyruszył w kierunku miejscowości Woźniki, gdzie został zaatakowany przez czołgi niemieckie, co przypłacił ciężkimi stratami. Następnego dnia to jest 2 września w lasach Janowskich uł. Wołejko zauważył samolot, który krążył tuż nad głowami. Nerwowo nie wytrzymał i wystrzelił. Prawdopodobnie trafił pilota, ponieważ samolot spadł nieopodal. Następnego dnia pułk dotarł do Szczekocin i tam stoczył bitwę, w której poległo wielu ułanów. Wobec zbliżających się dużych sił nieprzyjaciela wydano rozkaz odwrotu. Zaczęli uciekać wąwozem, kiedy z tyłu jego oddział ostrzelał czołg niemiecki. Michał Wołejko został trafiony w głowę i znalazł się pod działami, gdzie leżał 12 godzin nieprzytomny obok swojego zabitego konia. Następnego dnia starał się wydostać z wąwozu. Był ranny w głowę, cały potłuczony i nic nie słyszał. Jak się okazało, część oddziału zebrała się na polanie, część rozpierzchła się. Chcieli przekroczyć granicę z Rumunią. Udali się do Sandomierza. Tam przekroczyli długi most drewniany, który następnie spalili. Przeszli do Tomaszowa Lubelskiego, gdzie dnia 23 września dostaliśmy się do niewoli. Po paru dniach wywieźli ich do Tarnowa, gdzie zostali osadzeni w więzieniu. Po dwóch tygodniach załadowano ich do wagonów i wywieziono do obozów jenieckich w Niemczech. W niewoli niemieckiej Michał Wołejko był do dnia 27 sierpnia 1945 roku, a po powrocie do Polski osiedlił się w Częstochowie, gdzie mieszkał do końca swych dni.
Był członkiem Związku Kombatantów w stopniu porucznika rezerwy oraz inwalidą wojennym I grupy.

(na podstawie wspomnień M. Wołejko)


Gdzie jesteście ułani? I ten konik bułany,
I ten siwy, ten kary jak noc?
Gdzie taczanki pomknęły? Szlakiem jakich kolein
Ruszył szwadron do boju się rwąc?

Zostały tylko ślady podków
Po szable już nie sięgnie dłoń
I tylko w piersi, i tylko w środku
Jest żal, że już nie zarży koń…


Pana Michała poznaliśmy w styczniu br. podczas spotkania opłatkowego Rodziny Pułkowej. Jego osobę jako kombatanta „namierzył” Mirosław Holewiński, zapraszając go do Krakowa, aby mógł z nami połamać się opłatkiem. I widać było wtedy tą radość, kiedy mógł przywołać, choć na krótką chwilę, wspomnienia z okresu swojej służby zasadniczej w 8 PU i walk w kampanii wrześniowej, kiedy patrzył na mundury współczesnych kawalerzystów. Razem z żoną, Agnieszką Wołejko, napisał swoje krótkie wojenne wspomnienia. Po tym spotkaniu opłatkowym ożywił się mocno, kazał sobie uszyć rogatywkę oficerską ze złotożółtym otokiem. W niej to pojawił się już w Wielki Poniedziałek w Niepołomicach, na tradycyjnej przejażdżce bryczkami, dowieziony z Częstochowy przez Andrzeja Leśniaka. Ze łzami w oczach patrzył na rzędy kawaleryjskie. Ta rogatywka spoczywała na trumnie podczas jego drogi na miejsce wiecznego spoczynku.
I wreszcie zjawił się w Niepołomicach 2 maja, kiedy szykowaliśmy sprzęt na paradę z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Popatrzył na nasze zmagania ze sprzętem, uśmiechnął się lekko i od czasu do czasu powiedział: „Tego by wam w pułku nie odebrali”.
Następnego dnia Michał Wołejko usiadł na taczance z ckm Maxim, która w tym dniu po raz pierwszy miała być zaprezentowana szerszej publiczności. Nie sposób z perspektywy tych czterech tygodni oprzeć się wrażeniu, że jakimś dziwnym zrządzeniem losu taczanka ta została skonstruowana specjalnie dla niego. Widać było, jak dumny i szczęśliwy był z faktu, iż po raz pierwszy od maja 1939 roku mógł uczestniczyć w mundurze w paradzie kawaleryjskiej, w rocznicę Konstytucji 3 maja. Czekał na to dokładnie 66 lat. Ale doczekał się. Nie sposób nie odnieść wrażenia, iż to wszystko było zrządzeniem Opatrzności. Była to jego pierwsza i niestety, jak się szybko okazało, ostania parada z Kawalerią III RP. I wtedy, chociaż chyba nikt z nas wówczas ni zdawał sobie sprawy ze szczególnej wagi tej chwili, podczas tej parady miała miejsce swoista sztafeta pokoleń. Oto bowiem najprawdziwszy ułan, weteran 1939 jechał na paradzie z nami, współczesnymi ułanami księcia Józefa. Przekazał nam pałeczkę tradycji i historii. I być może to było jego życiową misją. Czekał bardzo długo, aby ją wypełnić. I wypełnił. Dlatego z czystym sumieniem, trzy tygodnie później odszedł w szeregi Błękitnego Szwadronu.
Zawsze, kiedy patrzę na wzruszenie kombatantów widokiem koni, mundurów i kawaleryjskiego rynsztunku uzmysławiam sobie, jak naprawdę niewiele potrzeba, aby uczynić ich szczęśliwymi, pomagając im przywrócić we wspomnieniach najwspanialszy i najbardziej chwalebny epizod życia, którego my, współcześni kawalerzyści III RP, możemy tylko pozazdrościć – obrony Ojczyzny w barwach 8 Pułku Ułanów, w szeregach kawalerii II RP, naszego dziedzictwa i narodowej dumy. Wraz z przyjęciem złotożółtych barw spoczął na nas moralny obowiązek ocalenia od zapomnienia ich wspaniałej spuścizny.

Michał Wołejko został pochowany 4 czerwca br. na cmentarzu Kule w Częstochowie. W ostatniej drodze towarzyszyli mu ułani w mundurach Stowarzyszenia Koła 8 PU ks Józefa Poniatowskiego. Nad grobem przemówił Mirosław Holewiński a nad trumną powiewał proporzec Stowarzyszenia. Żegnał go głos trąbki i ułani księcia Józefa.
Niech spoczywa w spokoju.

Tumult szarży już ucichł, iluż chłopców nie wróci
Tylko sztandar pokłonił się im
Koń samotny gdzieś pobiegł, krzyżyk stanął na grobie,
Wiatr wrześniowy rozgonił już dym.

Zostały tylko ślady podków…


ppor. rez. Jarosław Banasik
nauczyciel Gimnazjum nr 1 w Pacanowie
[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
Piją z beczki - nie pijani,
to bydgoscy są ułani.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,