uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Cichociemni lądują w Polsce
obejrzyj galerięOczywiście wydarzyło się to w Polsce, ale ponad 60 lat temu podczas II Wojny Światowej. Najlepsi Polscy żołnierze, którzy przebywali w Anglii przechodzili wszechstronne szkolenie wojskowo-dywersyjne i jako ówcześni komandosi - Cichociemni, byli przerzucani drogą powietrzną do walczącego kraju. Takich przeszkolonych i zakwalifikowanych żołnierzy było tylko 579, z tego 316 skoczyło do Polski, do końca wojny zginęło ich 108. Zrzutów z cichociemnymi było wiele, każdy z nich był heroicznym wysiłkiem, skomplikowanym przedsięwzięciem obarczonym dużym ryzykiem. Jednak jeden z nich był szczególny, miał on miejsce w nocy z 21 na 22 maja 1944 roku, kiedy to w miejscowości Wierzbno (oddalonej tylko o 20 kilometrów od Krakowa, siedziby Generalnego Gubernatorstwa) na placówkę "Kos" lądowała grupa Cichociemnych, a jednym z nich był pułkownik Leopold OKULICKI, pseudonim: "Niedźwiadek", późniejszy generał brygady, uczestnik Powstania Warszawskiego i jeden z dowódców Armii Krajowej, aresztowany 27 marca 1945 przez NKWD, sądzony w ZSRR i skazany na 10 lat więzienia, umiera w więzieniu w Moskwie 24 grudnia 1946 w niewyjaśnionych okolicznościach - najprawdopodobniej zamordowany.
Właśnie dla uczczenia 64 rocznicy tamtych dni sekcja naszego Szwadronu Niepołomice w składzie:
  • ŻMUDZKI Franciszek Paweł - dowódca,
  • BROSCH Paweł,
  • FULARSKI Krzysztof,
  • GRUDZIŃ Jakub,
  • KOWALSKI Rafał,
  • MAŁCZYŃSKI Paweł,
  • MAŁCZYŃSKI Piotr.
brała udział uroczystej Mszy św. w starej drewnianej kaplicy w Wierzbnie. Następnie został sformowany pochód, z licznie przybyłych mieszkańców, delegacji środowisk kombatanckich i władz samorządowych, który przy akompaniamęcie orkiestry straży pożarnej przeszedł pod pomnik upamiętniający te wydarzenia przy którym odbyły się główne uroczystości.
Po raz kolejny nasz Szwadron miał okazję realizować jedno z najważniejszych swoich założeń statutowych, uczestnictwa w patriotycznych uroczystościach i propagowania historii tamtych dni szczególnie młodemu pokoleniu.

Opracował: Franciszek Paweł Żmudzki
Ułan z Krakowa
[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
DAK Lubelski im. płk Włodzimierza Potockiego
Z artylerii konnej dzieci
najdzielniejszy jest dak trzeci.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,