uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 

DNI UŁANA

Data: 2007-04-19

Miejsce: Poznań, Hipodrom Wola

Uczestnicy:
reprezentacja Szwadronu Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego w składzie:
Jan Znamiec - dowódca
Franciszek Paweł Żmudzki - kwatermistrz
Janusz Kozłowski
Jan Słowik
Krzysztof Fularski
Rafał Kowalski
Andrzej Kosek
Grzegorz Wojtaczka
Mirosław Rejdych
Stanisław Jagieliński

Przebieg wydarze:

Po porannej zbiórce w Niepołomicach 19 kwietnia Szwadron wyruszył w drogę do Poznania trzema samochodami zabierając sześć koni. Na miejsce Szwadron dotarł ok. godz. 21-szej.

Następnego dnia od rana obowiązki i pierwsze konkurencje. Na pierwszy ogień ocena wyglądu jeźdźca, rzędu oraz konia. Pierwszy sukces - wygrał Grzegorz Wojtaczka. Następną konkurencją było ujeżdżanie. Niestety na skutek pomyłki Szwadron przygotował zły program tej konkurencji i został zdyskwalifikowany. Jednak po wyjaśnieniach, sędzia główny Pan Lesław Kukawski zdecydował, iż Szwadron może startować jeszcze raz jeśli zdąży przygotować się według obowiązującego programu. W efekcie Grzegorz Wojtaczka był trzeci, Jan Znamiec siódmy, a Rafałowi Kowalskiemu nie udało się ukończyć konkurencji. Jednak słowa: "muszę przyznać, nie wierzyłem, że uda się wam w tak krótkim czasie opanować nowy program i wystartować" z ust Lesława Kukawskiego świadczą najlepiej o determinacji i umiejętnościach naszych ułanów.

Do końca dnia odbyły się jeszcze dwie konkurencje: skoki, w których Jan Znamiec zajął drugie miejsce oraz strzelanie.

Wieczorem podczas kolacji zaszczycił Szwadron swoją obecnością Pan Lesław Kukawski.

W sobotę 21-go kwietnia odbyły się kros, władanie lancą i władanie szablą. W szabli Grzegorz Wojtaczka zajął trzecie miejsce.

Po południu odbyła się inscenizacja potyczki wojennej z udziałem grup rekonstrukcyjnych zakończona kawaleryjską szarżą.

Wieczorem pod pomnikiem 15 Pułku Ułanów Poznańskich odczytano apel poległych. Następnie odbył się raut wydany przez Prezydenta Miasta Poznania, w czasie którego ogłoszone zostały oficjalne wyniki zawodów kawaleryjskich: na 22 zawodników indywidualnie Grzegorz Wojtaczka zajął siódme miejsce, Jan Znamiec dziesiąte a Rafał Kowalski szesnaste. Natomiast drużynowo wśród siedmiu drużyn reprezentacja Szwadronu uplasowała się na miejscu szóstym.

Niedziela była dniem przemarszu oddziałów kawaleryjskich ulicami Poznania pod pomnik "Poznańskich Krzyży", gdzie odprawiono uroczystą Mszę Polową. Nastepnie defilada dotarła na Rynek, potem oddano honory przy cmentarzu wojskowym aż wreszcie oddziały dotarły do Cytadeli, gdzie właśnie rozpoczynał się wielki, rodzinny festyn.

Był to też niestety najwyższy czas na wyruszenie w drogę powrotną do Niepołomic.

[«] powrt

 

 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
Czy to świta, czy to dnieje,
siedemnastka zawsze wieje.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,