uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 

BYDLIN

Data: 2007-11-18

Miejsce: Bydlin

Uczestnicy:
Reprezentacja Szwadronu Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego

Przebieg wydarze:

Miesiąc listopad to szczególny czas dla Polaków, to właśnie w tym miesiącu obchodzimy Święto Zmarłych jak i wspominany dzień odzyskania Niepodległości. Również w historii podczas tych trzydziestu listopadowych dni wiele się wydarzyło, od wybuchu Powstania Listopadowego w 1830, do tych może mniej znanych jak bitwa pod Krzywopłotami w 1914 roku.

Nie długo od rozpoczęcia I wojny światowej , zaraz na początku naszej drogi do niepodległości rozegrały się na ziemiach gminy Klucze znaczące wydarzenia – bitwa pod Krzywopłotami. Przez dziewięć listopadowych dni 1914 roku idąc na wschód żołnierze Legionów, okopani m. in. na wzgórzu Świętego Krzyża u stóp ruin polskiego zamku w Bydlinie toczyli boje z nieprzyjacielem - carską Rosją, jednym z zaborców - zakończone zwycięską bitwą 18 listopada. Zwycięstwo to było jednak okupione licznymi ofiarami, a o samej bitwie pięknie napisał wielki patriota, uczestnik wojny polsko – bolszewickiej, Antoni MINKIEWICZ z Olkusz: „Mała, a przecież tak krwawa bitwa, po której wyrosła świeża mogiła, dowód ofiarnej, aż do zaparcia, miłości Ojczyzny”.

Pamiętając o tym, co działo się 93 lata temu, jak co roku 18 listopada odbyły się w Bydlinie uroczyste obchody tych wydarzeń. Honorowy patronat na uroczystością objął Pan Marek NAWARA, Marszałek Województwa Małopolskiego, uroczystą Mszę Św. za Ojczyznę i poległych Legionistów odprawił w parafialnym kościele Ksiądz Biskup Adam ŚMIGIELSKI. Po nabożeństwie przy dźwiękach orkiestry wojskowej i górniczej w asyście Kompani Honorowej Wojaka Polskiego zaproszeni goście i miejscowa społeczność udali się na cmentarz, gdzie pod pomnikiem poległych Legionistów odbyły się dalsze uroczystości. Najpierw modlitwa za poległych, potem zmiana Warty Honorowej i złożenie wieńców przez wszystkie delegacje na mogile 46 poległych w tej bitwie Legionistów, również przez ułanów ze Szwadronu Niepołomice w Barwach 8PU księcia Józefa Poniatowskiego w osobach Andrzej Żmudzki i Franciszek Paweł Żmudzki, wraz ze st. strzelcem z Częstochowy Panem Arturem Stępniem. Ostatnim akcentem uroczystości było wzruszające, patriotyczne widowisko słowno-muzyczne w auli szkoły im. Józefa Piłsudskiego w Bydlinie w wykonaniu jej uczniów.

Można by zapytać, a co wspólnego z tym miejscem mają ułani 8 PU księcia Józefa Poniatowskiego, którzy stacjonowali po I wojnie światowej w Krakowie. Trzeba jednak w tym miejscu przypomnieć, że niektórzy z tych co walczyli tutaj w 1914 roku trafili do 8 PU, i to właśnie tutaj na terenie gminy Klucze cztery lata później w 1918 roku zbierali się ułani 8PU, którzy wracali ze wschodu po zakończeniu I wojny światowej. Wówczas mała miejscowość Klucze stała się ich pierwszym miejsce stacjonowania w wolnej Polsce, po długiej nocy zaborów.

Opracował: Franciszek Paweł Żmudzki

[«] powrt

 

 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Strzelców Konna ogólna
Mówią cicho między nami
strzelcy nie są ułanami.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,