ułani, konie, Ksiązę Józef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona główna
 
 
 
11 listopada 2009 w Katowicach i Krakowie
W dniu 11 listopada Szwadron Niepołomice wystawił dwa oddziały liczące łącznie ponad 40 koni. Jeden z nich, wspólnie ze Szwadronem Toporzysko, uświetnił uroczystości w Krakowie. Drugi zaś udał się do Katowic.
Pragnę podzielić się z Państwem moimi refleksjami dotyczącymi tych uroczystości, a zwłaszcza uroczystości w Katowicach, w których w tym roku brałem udział.
W Katowicach kocha się kawalerię. Entuzjazm mieszkańców Katowic jest taki sam jak mieszkańców Krakowa, a podejście władz państwowych i samorządowych nieporównywalne. W Katowicach kawaleria jest podmiotem, a nie przedmiotem tych uroczystości co widać, słychać i czuć na każdym kroku. Spotykaliśmy się z niesamowitą życzliwością ze strony organizatorów. Jestem pod wrażeniem zachowania funkcjonariuszy policji, którzy pootwierali swoje garaże, aby ułani mogli schronić się przed deszczem, a naszych luzaków wozili w czasie parady w policyjnym radiowozie. W czasie uroczystości pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego Szwadron Niepołomice został ustawiony na honorowym miejscu i uczestniczył w całym ceremoniale wojskowym.
Z uśmiechem pożegnaliśmy się z deszczowymi Katowicami i zawsze chętnie tu wrócimy.

Na koniec jeszcze jedna refleksja.

Katowice nigdy nie zastąpią Krakowa, z którym 8 Pułk Ułanów jest nierozerwalnie związany. Władze Krakowa się zmieniają, pozostają jego symbole, a jednym z nich są „żółci ułani”, bez których mieszkańcy Krakowa nie wyobrażają sobie już jakichkolwiek uroczystości. Jesteśmy przecież ich UŁANAMI. Dziś już mogę obiecać mieszkańcom Krakowa, że barwy starego złota nie znikną z jego ulic. Pojedziemy Grodzką, Rynkiem, pod bramą Floriańską, bo taką mamy fantazję i na to nas stać.

Jan Znamiec
[«] powrót
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
O tym, jak ułani w Jaśle świętowali Dzień WP...
I Memoriał Majora Henryka Dobrzańskiego

Zwyczajem powoli się staje, by Dzień Wojska Polskiego Szwadron Niepołomice świętował w garnizonie Jasło.

[»]
Zawody Towarzyskie + Regionalne w Skokach przez Przeszkody. Swoszowice 3-4 VII 2010 r.
W dniach 03-04 lipca na hipodromie WLKS Krakus Swoszowice odbyły się Zawody Towarzyskie + Regionalne w Skokach przez Przeszkody, w których Stowarzyszenie Szwadron Niepołomice reprezentowała Sekcja Sportowa

[»]
Regionalne Zawody w Skokach 19-20 VI 2010 r.
W dniach 19-20 czerwca 2010 r. ponownie na hipodromie w klubie KKJK Kraków odbyły się Regionalne Zawody w Skokach przez Przeszkody. Stowarzyszenie Szwadron Niepołomice reprezentowała Sekcja Sportowa

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Strzelców Konnych
Zbiorowisko chłopców dwornych,
to jest siódmy strzelców konnych.

[»]
 
Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Abikon, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, ramka plakatowa, ramki, ramki aluminiowe, ramki plastikowe, reklama, reklama świetlna, reklama zewnętrzna, standy, stojaczek, stojaczek plakatowy, stojaczki, stojaczki z plexi, stojak, stojaki, stojaki ekspozycyjne, stojaki plakatowe, stojaki z pcv, stojaki z plexi, stojak na foldery, stojak reklamowy, tablica, tablica reklamowa, tablice, tablice aluminiowe, tablice owz, tablice podświetlane, wyroby reklamowe, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych Projekty Domów Domy Drewniane Domy z Bali